Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/www/udrzba-karavanu.cz/www/udrzba-karavanu.cz/wp-content/plugins/divi-builder/framework/functions.php on line 1245

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/www/udrzba-karavanu.cz/www/udrzba-karavanu.cz/wp-content/themes/thestory/functions/class-pexeto-custom-css-generator.php on line 58
Příprava na novou sezónu v deseti praktických bodech | Údržba karavanu

Příprava na novou sezónu v deseti praktických bodech

Jaro je už za dveřmi, a tak se pomocí následujících 10-ti bodů ujistěte, že je váš karavan v perfektním stavu, než vyrazíte na cesty.

Chcete-li, aby byl váš karavan v tom nejlepším stavu pro cestovní sezónu, tak postupujte podle našeho seznamu:

1. Pneumatiky

Nejprve proveďte vizuální prohlídku: zkontrolujte vzorky a odstraňte zaseklé kameny. Poté zkontrolujte známky prasklin na pneumatikách v místě dotyku s povrchem: prohlídka jindy přehlížených dotykových ploch pneumatiky na starších pneumatikách, může odhalit velké trhliny. Poté zkontrolujte boční strany pneumatik jak vnější, tak vnitřní stranu. Zvláštní pozornost bočním stranám věnujte, zejména pokud byl karavan odstaven na delší dobu: může dojít ke vzniku boulí nebo dokonce i prasklin v místech, kde se pneumatika dotýká země. Dávejte si také pozor na vybroušená místa. Pokud je vše v pořádku, tak zkontrolujte a upravte tlak v pneumatikách podle návodu od výrobce. Nikdy nejezděte na podhuštěných pneumatikách.

pneumatiky



2. Servis vozidla

Kdy bylo naposled vaše vozidlo v servisu? Nemusíte mít najeto bůhví kolik kilometrů, ale existují součástky, které je potřeba včas vyměnit. Mezi tyto součástky patří například mazací olej, brzdová kapalina, gumové hadičky, gumové pásy a filtry (olejové a palivové filtry). Kdy jste naposledy promazali ruční brzdu? Máte-li pohon zadních kol, tak kdy jste naposledy promazali hnací hřídel? Někteří majitelé plně důvěřují velkým autoservisům, ale nakonec je to vždy odpovědnost řidiče, aby bylo vše v absolutním pořádku. Důkladně zkontrolujte všechny kapaliny ve vozidle, včetně hladiny chladící kapaliny v chladiči. Popřípadě doplňte správně namixovanou směsí nemrznoucí kapaliny s vodou, abyste předešli zmrznutí směsi. Nezapomeňte se také ujistit, že máte dostatek kapaliny v ostřikovačích.

3. Rozvodový řemen

U mnoha vozidel funkčnost klikové a váčkové hřídele závisí na gumovém řemenu. Pokud dojde k poruše tohoto řemenu během chodu motoru, tak je výsledek často „konečný“ a je nutná výměna motoru – což je nákladná oprava! Výrobci vždy poskytují maximální časovou a kilometrovou životnost na rozvodové řemeny a vždy byste měli vyměnit všechny součásti tohoto hnacího ústrojí v rozmezí těchto limitů. Při výměně rozvodového řemene je potřeba vyměnit i napínací pás, stejně tak jako kterékoliv další kladky, na kterých řemen běží a občas i vodní čerpadlo. Spuštění nového řemene na použité soustavě kladek může vést k předčasnému selhání.

4. Vodní nádrže

Tyto nádrže byste měli přes zimu ponechat prázdné, aby nedocházelo k zmrznutí vody uvnitř nádrže. Smíchejte do nádobky s vodou požadované množství čističe na nádrže a nechte ho úplně rozpustit ve vodě. Napusťte nádrž na čistou vodu a přidejte čistící roztok. Jedním z vhodných čističů je Puriclean, který odstraní nejvíce nečistot a je netoxický a nezávadný pro součástky vodního systému. Nechte roztok s vodou v nádrži působit minimálně jednu hodinu a poté obsah nádrže vypusťte pomocí všech vašich kohoutků, abyste dostali roztok do odpadní nádrže. Ponechte ho tam přes noc. Nyní naplňte vodou nádrž na čistou vodu. Znovu ji vypusťte skrz všechny kohoutky a tentokrát napusťte čistou vodou k použití.

5. Vytápění

Existuje několik nejběžnějších vytápěcích systémů. Plynové systémy jsou většinou od značky Truma nebo Alde a jednotky poháněné dieselem jsou od Eberspächer nebo Webasto.

Čím dál více systémů poskytuje jak ohřev vody, tak ohřev vzduchu. Všechny tyto systémy vyžadují pravidelnou údržbu, i když ve většině případů stačí jen částečná demontáž umožňující důkladné vyčištění větracích cest (směrem dovnitř) a cest pro výfukové plyny (směrem ven). Odstraňte všechny nečistoty a postupujte podle pokynů pro údržbu v uživatelské příručce, natlakujte systém a ujistěte se, že vše funguje tak, jak má.

topenicko

 

6. Kabina

Kdy jste naposledy důkladně vyčistili zrcátka a přední sklo? Odstraňte vrstvu špíny vhodným čističem skel.
Čistící prostředky na okna můžete zakoupit v obchodě Světkaravanů.cz. Zrcátka jsou často zanedbávána a vnitřek předního skla je stejně důležitý jako jeho zevnějšek. Budete překvapeni kolik špíny je uvnitř kabiny vašeho karavanu. Pokud zevnitř nevidíte sklo, tak je teprve čisté! Gumy na pedálech se bez povšimnutí ošlapou – zkontrolujte je a v případě potřeby vyměňte. Vyndejte a vyčistěte koberečky v kabině. Vyluxujte kabinu a zkontrolujte známky průniku vody. Vyměňte pylový filtr na topení, pokud ho používáte. Jsou stěrače v pořádku?

7. Baterie

Toto zahrnuje jak baterii motoru, tak baterii pro volnočasové aktivity. Většina vozidel používají baterie nenáročné na údržbu, jejichž zátky jsou zapečetěny. Pokud lze zátky na vaší baterii odejmout, tak zkontrolujte jestli je v ní dostatek elektrolytu. Pokud ne, tak jí dolijte destilovanou vodou. Odstraňte všechny nečistoty a před opětovnou montáží potřete vazelínou. Nemáte-li slušně velké solární panely, tak budete muset váš karavan připojit do sítě alespoň jednou za 14 dní a dobít baterie, hlavně se ujistěte, že dobíjecí systém nabíjí obě baterie. Pokud tomu tak není, tak byste měli baterií z karavanu udržovat startovací baterii v motoru.

8. Kazetový záchod

Důkladně vyčistěte vnitřní prostor mísy vhodným WC čističem. Promažte panty otevíracího mechanismu a ujistěte se, že funguje bez problémů. Zkontrolujte hlavní těsnění čepele a v případě potřeby vyměňte. Dodavatelé moderních chemických toalet nabízejí širokou škálu výrobků „pro péči“ vaší toalety, které skutečně fungují a zajišťují, aby se vaše toaleta blýskala. Máte-li elektrické splachování, tak ještě doma zkontrolujte jeho funkčnost. Používáte SOG odvětrávání pro chemické toalety? Otestujte jeho funkčnost a vyměňte uhlíkový filtr.

9. Jarní úklid a kontrola váhy

Dejte všechny závěsy do prádla a zatímco je karavan plný světla, tak kriticky posuďte všechen nepořádek, který s sebou vozíte. Opravdu to všechno potřebujete? Kdy jste naposledy zvážili plně naložený karavan, abyste se ujistili, že nepřesahujete zákonné normy? Zatímco jsou závěsy v pračce, tak je na čase vyčistit koberec a důkladně vyčistit celý interiér. Silikonové leštidlo udrží prach od nábytku, ale už nepůjde použít lepící držáky na ručníky! Vyměňte baterie v detektorech kouře a oxidu uhelnatého a zkontrolujte datum revize na vašem hasícím přístroji.

uklid

10. Sporák a chladnička

Zkontrolujte, že všechny zapalovače na sporáku, troubě a grilu fungují. Proveďte údržbu plynové ledničky vyčištěním hořáku, odvětrání a všech přístupných míst – nejlépe jsou přístupné po odstranění mřížky na boku karavanu, pak vyšroubovat malý šroubek a uvolnit kovový štít. Příručka pro uživatele bude obsahovat podrobnosti týkající se vaší lednice. Zkontrolujte všechny režimy provozu chladničky a pamatujte, že může trvat i několik hodin zkontrolovat, jestli plyn a napájecí systém tvoří led. „Mobilní“ režim se kontroluje kontrolkou na displeji lednice. Pokud se po delším provozu vaší ledničky v ní stále není zima, pak budete potřebovat odbornou pomoc, ale nejprve zkontrolujte zda-li je plynová láhev plná.

A nakonec…

*PROČ MUSÍTE VYMĚNIT ALARM NA OXID UHLIČITÝ

Pravidelně měňte alarm na oxid uhelnatý a své spotřebiče nechte jednou ročně zkontrolovat. Nehrozí vám žádné nebezpečí, pokud jste nechali váš plynový ohřívač vzduchu nebo vody řádně zkontrolovat profesionálem, ale pokud z nich plyn uniká, tak může uvolnit do místnosti oxid uhelnatý, což je plyn bez zápachu. Oxid uhelnatý nahrazuje kyslík ve vaší krvi a první symptomy by byly podobné chřipce, se závratěmi, nevolností a potížemi s dýcháním. Pokud byste toto někdy zažili, tak otevřete dveře a okna a dostaňte všechny z karavanu ven na čerstvý vzduch tak rychle, jak je to možné.

Bohužel, jsou známá úmrtí na otravu oxidem uhelnatým z netěsných plynových spotřebičů – nebo dokonce proto, že si lidé přinesli gril nebo jiné ohřívače do svých stanů nebo karavanů pro zahřátí na konci vaření.

Šťastné a bezpečné cestování všem!

Profesionální příprava karavanu na novou sezónu

Nemáte čas? Nevíte jak na to? Přenechte to odborníkům. Firma Burimex s.r.o. vám veškeré práce spojené s letní údržbou údržbou zařídí.

Servis karavanů

Pin It on Pinterest

Share This